
In cijfers.
40m
Hoogte
6,0m³/s
Gemiddeld debiet
Jun–Jul
Beste maanden
2,4MW
Waterkracht
schatting
Het water van Stora Sjöfallet, maand na maand
Hij buldert van juni tot juli.
De volste maanden: van juni tot juli, met het smeltwater. De dunste: van oktober tot april. Gemiddeld onder −4 °C (van november tot maart): de waterval kan deels bevriezen.
- 2%Jan
- 3%Feb
- 7%Mrt
- 17%Apr
- 68%Mei
- 100%Jun
- 83%Jul
- 52%Aug
- 35%Sep
- 23%Okt
- 13%Nov
- 5%Dec
Beste maanden, met veel water en aangename dagen: van juni tot juli.
Schatting op basis van regen, smeltwater en verdamping per maand (NASA POWER, 1991–2020) rond de waterval. Stuwdammen stroomopwaarts kunnen het echte debiet veranderen.
Zweden
Stora Sjöfallet is een waterval (Zweden). Het water valt 40 m. Hij ligt in Nationaal park Stora Sjöfallet. Hij maakt deel uit van een UNESCO-werelderfgoed.
Hoe er te komen.
- Parkeren op 1.530 mdichtstbijzijnde in OpenStreetMap, in vogelvlucht
- Kiruna Airport (KRN)dichtstbijzijnde luchthaven met lijnvluchten · 93 km hemelsbreedAutohuur op luchthaven KRN (Kiruna)Discover Cars · Affiliatelink↗
- Van juni tot julibeste maanden (schatting)
Plan uw bezoek
Overnachten, ontdekken en er komen
Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.
Hoe groot?
Hoe groot hij echt is.
Valhoogte volgens Wikidata. Gebouwen en persoon op dezelfde schaal.
2,4 MW
Ongeveer 6,0 m³/s die 40 m vallen: het vermogen van het vallende water.
- genoeg voor ongeveer 589 huishoudens, als alles stroom werd
Vermogen van vallend water = dichtheid × zwaartekracht × debiet × hoogte. Gemiddeld debiet en hoogte zoals hierboven; een schatting.
Gezien vanuit de lucht.
8 × 8 km wolkenvrij satellietbeeld, met wat OpenStreetMap rond de waterval kent.
N
2 km
Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 8 × 8 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.
De lijn volgt de rivier zoals in OpenStreetMap; hoogtes uit het 30 m-Copernicusmodel, dat smalle vallen afvlakt — de gepubliceerde hoogte staat bovenaan.
Rond de waterval daalt de rivier 39 m over 1,4 km.
Wat er rondom is.
- —uitkijkpunten
- 1gemarkeerde wandelroutesKungsleden Etapp 13: Vakkotavare - Saltoluokta
- 3parkeerplaatsen
- —zwemplekken
- 5picknickplekken
- 2toiletten
- 7infoborden en bezoekerscentra
- —bushaltes binnen 1 km
- —andere benoemde watervallen binnen 4 km
- —grotten
- 1campingsStora Sjöfallet
- 1hotels en accommodaties binnen 6 km
- 2restaurants en cafés binnen 3 km
Geteld in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken, tot 2 km rond de waterval (tenzij vermeld). Een laag getal kan ook betekenen dat nog niemand het in kaart bracht. © OpenStreetMap contributors (ODbL).
Weer
Het weer, maand na maand.
| Jan | Feb | Mrt | Apr | Mei | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Middag °C | -8 | -7 | -3 | 1 | 6 | 12 | 16 | 14 | 9 | 1 | -4 | -6 |
| Nacht °C | -13 | -13 | -11 | -6 | 0 | 6 | 10 | 8 | 4 | -3 | -8 | -11 |
| Regen & sneeuw (mm) | 66 | 60 | 63 | 60 | 84 | 112 | 149 | 108 | 100 | 78 | 71 | 76 |
| Natte dagen | 20 | 18 | 19 | 19 | 20 | 21 | 24 | 22 | 20 | 21 | 20 | 21 |
| Zon u/dag | 0,7 | 2,1 | 6,0 | 9,0 | 8,5 | 8,2 | 7,3 | 5,7 | 3,6 | 1,5 | 0,6 | 0,3 |
| Sneeuw op de grond (cm) | 82 | 98 | 110 | 110 | 64 | 12 | 0 | 1 | 8 | 19 | 37 | 61 |
Gemiddelden 1991–2020 (NASA POWER) voor een cel van ongeveer 55 km, temperaturen omgerekend naar de hoogte van de waterval (415 m) met −6,5 °C per 1.000 m. Geen voorspelling.
Foto's
Door de ogen van bezoekers.
Recente jaren
Natte en droge jaren
Regen per maand als percentage van het gemiddelde 1991–2020. Een seizoen boven 100 % betekent meestal een vollere waterval.
| Jan | Feb | Mrt | Apr | Mei | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 199% | 123% | 142% | 127% | 78% | 50% | 143% | 80% | 117% | 106% | 125% | 84% |
| 2021 | 64% | 117% | 127% | 111% | 108% | 112% | 77% | 132% | 86% | 183% | 97% | 76% |
| 2022 | 149% | 116% | 115% | 122% | 138% | 112% | 143% | 141% | 78% | 125% | 57% | 83% |
| 2023 | 116% | 114% | 96% | 167% | 121% | 106% | 65% | 120% | 178% | 90% | 57% | 77% |
| 2024 | 112% | 86% | 80% | 107% | 46% | 123% | 102% | 190% | 99% | 179% | 138% | 140% |
| 2025 | 125% | 91% | 146% | 139% | 103% | 97% | 69% | 119% | 112% | 147% | 95% | 126% |
130% natter dan normaal 70% droger dan normaal
Vergelijk met de watervallen in de buurt.
Over deze cijfers
| Namen, hoogte, breedte, rivier | Wikidata (Q10681098) · CC0 |
|---|---|
| Klimaat | NASA POWER, 1991–2020 |
| Reliëf, rivierprofiel, 3D-model | Copernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA |
| Paden, uitkijkpunten, parkeren | © OpenStreetMap contributors · ODbL |
| Beelden | EOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons |
Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.
De familie
Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?
Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.






