
In cijfers.
23m
Hoogte
750m³/s
Gemiddeld debiet
Mei–Aug
Beste maanden
169MW
Waterkracht
schatting
Het water van Rheinfall, maand na maand
Hij buldert van januari tot oktober.
Hij voert het hele jaar vrij gelijkmatig water.
- 659 m³/sJan
- 683 m³/sFeb
- 825 m³/sMrt
- 769 m³/sApr
- 1.209 m³/sMei
- 1.226 m³/sJun
- 1.277 m³/sJul
- 1.192 m³/sAug
- 923 m³/sSep
- 753 m³/sOkt
- 378 m³/sNov
- 502 m³/sDec
Van ongeveer 378 m³/s in de laagste maand tot 1.277 m³/s in de hoogste. Beste maanden, met veel water en aangename dagen: van mei tot augustus.
Schatting: het verloop komt van regen, smeltwater en verdamping (NASA POWER, 1991–2020); de hoeveelheden van het riviermodel van HydroATLAS (WaterGAP, 1971–2000). Stuwdammen stroomopwaarts kunnen het echte debiet veranderen.
Grootste waterval van Europa
Rheinfall is een waterval (Zwitserland). Het water valt 23 m over een breedte van 1.500 m.
Hoe er te komen.
- Neuhausendichtstbijzijnde plaats · 1,0 km in vogelvlucht
- Parkeren op 530 mdichtstbijzijnde in OpenStreetMap, in vogelvlucht
- Zürich Airport (ZRH)dichtstbijzijnde luchthaven met lijnvluchten · 25 km hemelsbreedAutohuur op luchthaven ZRH (Zurich)Discover Cars · Affiliatelink↗
- Van mei tot augustusbeste maanden (schatting)
Plan uw bezoek
Overnachten, ontdekken en er komen
Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.
Hoe groot?
Hoe groot hij echt is.
Valhoogte volgens Wikidata. Gebouwen en persoon op dezelfde schaal.
169 MW
Ongeveer 750 m³/s die 23 m vallen: het vermogen van het vallende water.
- evenveel als 56 grote windturbines
- genoeg voor ongeveer 42.300 huishoudens, als alles stroom werd
Vermogen van vallend water = dichtheid × zwaartekracht × debiet × hoogte. Gemiddeld debiet en hoogte zoals hierboven; een schatting.
Gezien vanuit de lucht.
8 × 8 km wolkenvrij satellietbeeld, met wat OpenStreetMap rond de waterval kent.
N
2 km
Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 8 × 8 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.
De lijn volgt de rivier zoals in OpenStreetMap; hoogtes uit het 30 m-Copernicusmodel, dat smalle vallen afvlakt — de gepubliceerde hoogte staat bovenaan.
Hier stroomt de rivier ongeveer 35 m onder de laagste dalrand.
Wat er rondom is.
- 43uitkijkpuntenFischetz, Känzeli Schloss Laufen, Känzeli en nog 40
- 82gemarkeerde wandelroutesOstweg, Hochrhein-Höhenweg, Flurlingen - Antennenturm en nog 79
- 289parkeerplaatsen
- —zwemplekken
- 49picknickplekken
- 24toiletten
- 35infoborden en bezoekerscentra
- 47bushaltes binnen 1 km
- 1andere benoemde watervallen binnen 4 km
- 4grotten
- 5campingsAm Rheinfall, Camping Schaffhausen, Wohnmobilstellplatz Lottstetten en nog 2
- 44hotels en accommodaties binnen 6 kmHotel Lottstetten, Schweizer Hof, Hotel Kronenhof en nog 41
- 170restaurants en cafés binnen 3 km
Geteld in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken, tot 2 km rond de waterval (tenzij vermeld). Een laag getal kan ook betekenen dat nog niemand het in kaart bracht. © OpenStreetMap contributors (ODbL).
Plaatsen in de buurt
- Neuhausen1,0 km in vogelvlucht
- Flurlingen1,3 km in vogelvlucht
- Dachsen1,4 km in vogelvlucht
- Uhwiesen1,6 km in vogelvlucht
- Feuerthalen2,6 km in vogelvlucht
- Schaffhausen2,7 km in vogelvlucht
- Beringen3,8 km in vogelvlucht
- Jestetten4,8 km in vogelvlucht
Weer
Het weer, maand na maand.
| Jan | Feb | Mrt | Apr | Mei | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Middag °C | 4 | 5 | 10 | 15 | 19 | 23 | 24 | 24 | 20 | 15 | 9 | 4 |
| Nacht °C | -2 | -2 | 1 | 5 | 10 | 14 | 16 | 15 | 11 | 7 | 2 | -1 |
| Regen & sneeuw (mm) | 94 | 74 | 92 | 91 | 141 | 139 | 144 | 146 | 103 | 100 | 87 | 102 |
| Natte dagen | 13 | 12 | 14 | 14 | 18 | 18 | 17 | 16 | 14 | 13 | 13 | 15 |
| Zon u/dag | 2,5 | 3,7 | 5,3 | 6,5 | 6,7 | 8,0 | 8,1 | 7,3 | 6,0 | 4,2 | 2,4 | 2,0 |
| Sneeuw op de grond (cm) | 15 | 14 | 9 | 5 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 9 | 14 |
Gemiddelden 1991–2020 (NASA POWER) voor een cel van ongeveer 55 km, temperaturen omgerekend naar de hoogte van de waterval (369 m) met −6,5 °C per 1.000 m. Geen voorspelling.
Foto's
Door de ogen van bezoekers.
Recente jaren
Natte en droge jaren
Regen per maand als percentage van het gemiddelde 1991–2020. Een seizoen boven 100 % betekent meestal een vollere waterval.
| Jan | Feb | Mrt | Apr | Mei | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 56% | 204% | 88% | 47% | 83% | 143% | 66% | 145% | 92% | 145% | 36% | 107% |
| 2021 | 213% | 84% | 81% | 50% | 128% | 159% | 196% | 99% | 69% | 51% | 80% | 130% |
| 2022 | 58% | 135% | 23% | 111% | 70% | 110% | 55% | 106% | 168% | 102% | 105% | 98% |
| 2023 | 59% | 57% | 145% | 167% | 95% | 37% | 114% | 132% | 61% | 112% | 283% | 182% |
| 2024 | 130% | 104% | 150% | 123% | 163% | 135% | 100% | 68% | 185% | 121% | 97% | 95% |
| 2025 | 137% | 51% | 61% | 62% | 82% | 80% | 154% | 104% | 170% | 107% | 121% | 22% |
130% natter dan normaal 70% droger dan normaal
Over deze cijfers
| Namen, hoogte, breedte, rivier | Wikidata (Q214924) · CC0 |
|---|---|
| Debiet en stroomgebied | HydroATLAS / RiverATLAS v1.0 (Linke et al. 2019) · CC BY 4.0 |
| Klimaat | NASA POWER, 1991–2020 |
| Reliëf, rivierprofiel, 3D-model | Copernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA |
| Paden, uitkijkpunten, parkeren | © OpenStreetMap contributors · ODbL |
| Beelden | EOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons |
Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.
De familie
Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?
Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.






