
In cijfers.
32m
Hoogte
140m³/s
Gemiddeld debiet
Jun–Jul
Beste maanden
44MW
Waterkracht
schatting
Het water van Gullfoss, maand na maand
Hij buldert van juni tot juli.
De volste maanden: van juni tot juli, met het smeltwater.
- 60 m³/sJan
- 49 m³/sFeb
- 47 m³/sMrt
- 76 m³/sApr
- 217 m³/sMei
- 417 m³/sJun
- 284 m³/sJul
- 126 m³/sAug
- 139 m³/sSep
- 121 m³/sOkt
- 94 m³/sNov
- 92 m³/sDec
Van ongeveer 47 m³/s in de laagste maand tot 417 m³/s in de hoogste. Beste maanden, met veel water en aangename dagen: van juni tot juli.
Schatting: het verloop komt van regen, smeltwater en verdamping (NASA POWER, 1991–2020); de hoeveelheden van het riviermodel van HydroATLAS (WaterGAP, 1971–2000). Stuwdammen stroomopwaarts kunnen het echte debiet veranderen.
IJsland
Gullfoss is een waterval aan de rivier Hvítá (IJsland). Het water valt 32 m over een breedte van 70 m.
Hoe er te komen.
- Parkeren op 260 mdichtstbijzijnde in OpenStreetMap, in vogelvlucht
- Reykjavík Domestic Airport (RKV)dichtstbijzijnde luchthaven met lijnvluchten · 91 km hemelsbreedAutohuur op luchthaven RKV (Reykjavík)Discover Cars · Affiliatelink↗
- Van juni tot julibeste maanden (schatting)
Plan uw bezoek
Overnachten, ontdekken en er komen
Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.
Hoe groot?
Hoe groot hij echt is.
Valhoogte volgens Wikidata. Gebouwen en persoon op dezelfde schaal.
44 MW
Ongeveer 140 m³/s die 32 m vallen: het vermogen van het vallende water.
- evenveel als 15 grote windturbines
- genoeg voor ongeveer 11.000 huishoudens, als alles stroom werd
Vermogen van vallend water = dichtheid × zwaartekracht × debiet × hoogte. Gemiddeld debiet en hoogte zoals hierboven; een schatting.
Gezien vanuit de lucht.
8 × 8 km wolkenvrij satellietbeeld, met wat OpenStreetMap rond de waterval kent.
N
2 km
Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 8 × 8 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.
De lijn volgt de rivier zoals in OpenStreetMap; hoogtes uit het 30 m-Copernicusmodel, dat smalle vallen afvlakt — de gepubliceerde hoogte staat bovenaan.
Rond de waterval daalt de rivier 58 m over 3,6 km. Hier stroomt de rivier ongeveer 27 m onder de laagste dalrand.
Wat er rondom is.
- 4uitkijkpuntenGullfoss, Gullfoss Viewing Platform en nog 2
- —gemarkeerde wandelroutes
- 4parkeerplaatsen
- —zwemplekken
- —picknickplekken
- 1toiletten
- 7infoborden en bezoekerscentra
- 1bushaltes binnen 1 km
- 1andere benoemde watervallen binnen 4 km
- —grotten
- 1campingsSkjól
- 3hotels en accommodaties binnen 6 kmHótel Gullfoss, Skálinn, Geysir Hestar
- 2restaurants en cafés binnen 3 km
Geteld in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken, tot 2 km rond de waterval (tenzij vermeld). Een laag getal kan ook betekenen dat nog niemand het in kaart bracht. © OpenStreetMap contributors (ODbL).
Weer
Het weer, maand na maand.
| Jan | Feb | Mrt | Apr | Mei | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Middag °C | 0 | 0 | 1 | 4 | 6 | 10 | 13 | 12 | 8 | 4 | 1 | 0 |
| Nacht °C | -5 | -5 | -5 | -2 | 1 | 5 | 7 | 6 | 4 | 0 | -4 | -5 |
| Regen & sneeuw (mm) | 182 | 167 | 163 | 132 | 99 | 91 | 116 | 118 | 182 | 152 | 154 | 186 |
| Natte dagen | 23 | 20 | 22 | 20 | 18 | 18 | 20 | 21 | 22 | 21 | 21 | 22 |
| Zon u/dag | 0,9 | 2,6 | 6,2 | 10,3 | 12,0 | 11,2 | 9,2 | 7,5 | 5,2 | 3,4 | 1,3 | 0,7 |
| Sneeuw op de grond (cm) | 94 | 119 | 141 | 144 | 102 | 22 | 1 | 1 | 6 | 17 | 34 | 61 |
Gemiddelden 1991–2020 (NASA POWER) voor een cel van ongeveer 55 km, temperaturen omgerekend naar de hoogte van de waterval (179 m) met −6,5 °C per 1.000 m. Geen voorspelling.
Foto's
Door de ogen van bezoekers.
Recente jaren
Natte en droge jaren
Regen per maand als percentage van het gemiddelde 1991–2020. Een seizoen boven 100 % betekent meestal een vollere waterval.
| Jan | Feb | Mrt | Apr | Mei | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 152% | 79% | 102% | 105% | 107% | 116% | 84% | 139% | 135% | 56% | 110% | 69% |
| 2021 | 59% | 66% | 117% | 94% | 42% | 132% | 97% | 92% | 136% | 105% | 143% | 75% |
| 2022 | 156% | 69% | 184% | 61% | 129% | 137% | 122% | 126% | 67% | 82% | 44% | 40% |
| 2023 | 90% | 162% | 34% | 68% | 247% | 146% | 29% | 69% | 103% | 85% | 61% | 85% |
| 2024 | 95% | 73% | 58% | 63% | 131% | 139% | 118% | 116% | 68% | 126% | 120% | 130% |
| 2025 | 92% | 128% | 133% | 69% | 117% | 121% | 134% | 85% | 107% | 97% | 29% | 68% |
130% natter dan normaal 70% droger dan normaal
Vergelijk met de watervallen in de buurt.
Over deze cijfers
| Namen, hoogte, breedte, rivier | Wikidata (Q38519) · CC0 |
|---|---|
| Debiet en stroomgebied | HydroATLAS / RiverATLAS v1.0 (Linke et al. 2019) · CC BY 4.0 |
| Klimaat | NASA POWER, 1991–2020 |
| Reliëf, rivierprofiel, 3D-model | Copernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA |
| Paden, uitkijkpunten, parkeren | © OpenStreetMap contributors · ODbL |
| Beelden | EOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons |
Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.
De familie
Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?
Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.






